Sport

Jak odpowiednio dobrać rękawice bramkarskie?

Rękawice bramkarskie są niezbędnym elementem zestawu dla każdego bramkarza. Pozwalają im na lepszy chwyt piłki, a także chronią palce podczas zatrzymywania potężnych strzałów. Istnieje wiele różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie rękawic bramkarskich. Jedną z najbardziej podstawowych zmiennych, które należy rozważyć jest rozmiar rękawic. Jeśli rękawice są za małe lub za duże, wszystkie inne zmienne nie mają znaczenia, wydajność i komfort będą miały negatywny wpływ. Dlatego ważne jest, aby rozmiar rękawic bramkarskich był priorytetem w całym procesie zakupu.

Idealne rękawice bramkarskie

Zazwyczaj wiele rękawic bramkarskich nie zapewnia dużej cyrkulacji powietrza wokół rąk ze względu na ich materiał. To sprawia, że dłonie pocą się i są niewygodne, co prowadzi do słabego chwytu piłki i ruchów dłoni. Dobre rękawice bramkarskie są specjalnie zaprojektowane tak, aby nie przepuszczały potu, ponieważ mają otwory wentylacyjne w obszarze dłoni, aby zapewnić wystarczającą oddychalność i ruch. Kolejnym ważnym czynnikiem jest ich trwałość. Poza zwykłymi elementami zużycia rękawic, takimi jak dziury, pęknięcia, oddzielenie szwów i zużyte zamknięcia nadgarstków, rękawice otrzymują również dodatkowe rozciąganie, zwłaszcza gdy są ciasno dopasowane. Posiadanie wysokiej jakości rękawic bramkarskich zapewnia trwałość, która zdecydowanie powinna być brana pod uwagę, ponieważ nie tylko otrzymujesz wysoce wydajne rękawice, ale także oszczędzasz sporą ilość pieniędzy, unikając częstych zakupów. 

Odpowiedni rozmiar dla Ciebie

Różne marki mają różne rozmiary rękawic. Istnieje wiele różnic pomiędzy dostępnymi dziś rękawicami bramkarskimi. Rozmiar rękawic zależy od dwóch rzeczy: obwodu dłoni wokół najszerszej części oraz długości dłoni od podstawy dłoni do czubka środkowego palca. Wystarczy zmierzyć te dwie części dłoni, a następnie porównać je z tabelą rozmiarów rękawic bramkarskich wybranej marki. Zalecamy dodanie 0,5 cm do pomiaru (dla zachowania ostrożności), aby zapewnić nieco więcej miejsca w rękawicy. Idealnie byłoby użyć taśmy mierniczej do tej czynności, ale każdy sznurek lub przędza może być substytutem. Po prostu zmierz ją po uzyskaniu obwodu i długości dłoni i ręki. Właściwe dopasowanie jest niezwykle ważne, prawidłowo dopasowana rękawica oznacza większy komfort, większą pewność siebie i najbardziej naturalny kontakt z piłką. Niezależnie od tego, czy szukasz dziecięcych rękawic bramkarskich, czy rękawic dla starszego zawodnika, na rynku dostępne są rękawice bramkarskie w szerokiej gamie rozmiarów.