wesele

Propozycje ustawienia stołów na weselnej sali

Myśląc o organizacji ślubu, a zwłaszcza wesela większość osób skupia się na problematyce garderoby, menu oraz wystroju sali. Zwłaszcza ten ostatni aspekt bywa najczęściej zaniedbany. Zazwyczaj w ostatniej chwili zastanawiamy się nad metodą ustawiania stołów. Sposób ich rozmieszczenia zależy od kilku czynników, a do najważniejszych zaliczamy liczbę gości, układ architektoniczny sali i warianty menu (np. obecność szwedzkiego stołu). W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka propozycji rozmieszczenia stołów w zależności od rodzaju sali oraz typu uroczystości. Zapraszamy do lektury!

Okrąg w walce z prostokątem

Podstawowa walka rozgrywa się pomiędzy stołami okrągłymi i prostokątnymi. Miłośnicy tych pierwszych zwracają uwagę przede wszystkim na swobodę oraz elegancję jaką niesie ze sobą ów wariant przygotowania sali weselnej. Rzeczywiście – goście zgromadzeni w stosownych ilościach przy tego typu stołach mają łatwiejszą formę komunikowania się oraz bardziej elastyczny widok na salę. W przypadku stołów prostokątnych niejako na siłę są lokowani w miejscach naznaczonych odpowiednim zaproszeniem. Powoduje to ograniczenia towarzyskie, zwłaszcza, że nie wszyscy goście weselni muszą się znać. Z drugiej strony argumenty pozytywne dla takiego rozwiązania podnoszą młodzi oraz organizatorzy. W ich opinii rozmieszczanie stołów prostokątnych daje więcej możliwości aranżacyjnych – stoły prostokątne rozmieszczone zazwyczaj wzdłuż ścian gwarantują ponadto więcej przestrzeni, co jest pozytywną informacją dla amatorów tańca towarzyskiego.
Warto jednak podkreślić, że w momencie wyboru stołów okrągłych należy zadbać o odpowiednie ich zagospodarowanie. Bardzo często młodzi popełniają błąd polegający na ulokowaniu na stołach wysokich świeczników oraz wyższych bukietów kwiatów – w ten sposób osoby zajmujące miejsca po przeciwległych stronach stołu mają ograniczoną widoczność. Wybierając dekoracje warto zatem stawiać na te niskie – takie, które nie sięgają ponad linię wzroku. W przypadku stołów prostokątnych problem ten nie istnieje, bowiem wysokie bukiety i im podobne ozdoby zwyczajnie nie pasują do układu. Stoły prostokątne znakomicie odnajdą się w stylu rustykalnym. Takiego rodzaju biesiada jest także korzystna ze względu na fakt, że przy stołach prostokątnych można umieścić o około 30% więcej gości przy tym samym wymiarze powierzchni sali weselnej.

A może zastosować połączenie?

Wielu aranżerów coraz częściej namawia parę młodą na zastosowanie połączenia stołów prostokątnych oraz okrągłych. Przy tych bardziej eleganckich można zgromadzić parę młodą wespół z najważniejszymi gośćmi, zaś przy prostokątnych pozostałych. W ten sposób mamy do czynienia z tzw. układem teatralnym w którym główna arena zagospodarowana jest dla odtwórców głównych ról. To odważne podejście zyskuje coraz większe grono miłośników, zwłaszcza, że jest to swego rodzaju oryginalność, która doskonale sprawdza się w stylach współczesnych.
Współpraca przy opracowaniu tekstu: https://zielinskiart.pl/bizuteria-na-zamowienie-warszawa/